Akustik Ses Yalıtım Malzemeleri Kumaş Panel

Akustik Yankı Yalıtımı


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/adanasesyalitimi/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

AKUSTİK YANKI YALITIMI NEDİR?

Ses bilimi ve teknolojisi. cami, tiyatro, konferans salonu gibi yerlerde sesin en az yankı ve en çok netlikle dinleyici kitlelere ulaştırılması büyük önem taşır.Bir odanın akustiği, düzensiz yankılardan dolayı güzel bir sesi, bir konuşmayı bozarak sinir bozucu yapabilir. ses yükselticiler, hoparlörler veya sesle ilgili herhangi bir sistemden çok şeyler beklenirken sonuç hayal kırıklığı olabilmektedir. İşte burada asıl problemin oda akustiği olduğu ortaya çıkmaktadır. Akustik Yansıtıcı panellerin kullanımı genelde sinema salonlarında gelen sesin dağılmadan yansıması ve kalitesini bozmadan bu işlemi sağlamaktır. Bu panellerde işlem sadece salon tarafından yapılır. Yansıtıcı modeller derzli ve delikli olarak ikiye ayrılırlar. Arkasında delik olmadığı için sesi soğurmaz, bir miktarını yutarak sesin doğru yöne kaliteli şekilde yansımasını sağlar.

HACİM AKUSTİĞİ NEDİR?

Bu amaçla mimarlık ve farklı bilim dallarının belli oranda içiçe geçmesinden ortaya çıkan yeni bilim dalları doğmuştur. Bunlardan birisi de mimari akustiktir. Mimari akustik, genelde yapı içi ve yapı dışında oluşan gürültülerin incelenmesi ve denetlenmesiyle ilişkili olan yapı akustiği ile hacim akustiği olmak üzere iki bölümde ele alınmaktadır. Hacim akustiği, işitsel etkinliğin birinci derecede önemli olduğu kongre, konferans ve konser salonları ile, işitsel etkinlik ve görsel etkinliğin birarada bulunduğu tiyatro, opera, sinema salonları gibi mekanlarda, ses kaynağından çıkan seslerin hacimdeki dinleyicilere nitelik ve nicelik açısından en uygun biçimde iletilmesini sağlayan akustik dalıdır.

ORTAM AKUSTİĞİ NEDİR?

Akustik; ses dalgalarının farklı ortamlarda yayılımını, özelliklerini, bulundukları ortamla olan etkileşimlerini ve canlılar üzerindeki etkilerini inceleyen bir bilim dalıdır. Akustik düzenlemeler için maddelerin sesi soğurma ve yansıtma özelliklerinden yararlanılır. Binaların için sesi soğuran maddeler ile kaplanırken çevreden gelen sesleri engellemek için yalıtım yapılır. Ayrıca tiyatro konser salonu gibi yerlerde salon biçimi, sahne yüksekliği ve biçimi, ses kaynağının yüksekliği ile dinleyicilerin oturduğu yerin eğimi ve konumlanışı da akustik düzenlemelerde önem taşır.

KONFERANS SALONU SES YALITIMI

KONFERANS SALONU SES YALITIMI

Konferans salonu ses yalıtımı, konferans salonları topluluğa bir konu üzerinde bilgi vermek amacıyla yapılan konuşmaların yapıldığı alandır. Sunu, proje gösteri ve çok daha farklı faaliyetler için konferans salonları sıklıkla tercih edilir. Topluğunun fazlalığı nedeniyle sesler oldukça yankılı çıkar. Rahatsız edici duruma gelen bu seslerden konuklarınız rahatsız olabilir ve etkinliğin verimliliğini düşürür. Bu tür ortamlarda ses yalıtımı yapılması önemlidir.

SİNEMA SALONU SES YALITIMI

SİNEMA SALONU SES YALITIMI

Sinema salonu ses yalıtımı, gelişen teknolojiye paralel olarak yapı elemanlarının hafiflemesiyle gürültü sorunları ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple yapı elemanlarının ses ışınları karşısındaki davranışlarını iyi bilmek, sonradan meydana gelecek ve masraflı, telafisi zor durumlarda kalmayı önleyebilir.Sinema salonları ses yalıtımı; içerdeki seslerin dışarı çıkmaması, dışardaki seslerin içeri sızmaması için ses yalıtımı önemlidir.Ayrıca sesin kaliteli ve daha düzgün gelmesi sinema salonlarında önemlidir.

ÇAĞRI MERKEZİ SES YALITIMI

ÇAĞRI MERKEZİ SES YALITIMI

Çağrı merkezi ses yalıtımı, çağrı merkezleri (Call Center) çalışanları sürekli telefonla görüşürler bunun sonucu yakın olan çalışma masaları ses sorununu beraberinde getirir. Çalışanlar arası bu ses problemleri iş performansını direkt olarak etkileyen etmenlerdendir. Çağrı merkezi ses yalıtımı uygulamaları bu tarz problemlere yönelik yapılmaktadır.

CALL CENTER SES YALITIMI

CALL CENTER SES YALITIMI

Call center ses yalıtımı, call center’lar çağrı merkezlerine göre daha fazla kişinin çalıştığı bir çalışma yeridir. Call centerlarda telefonla müşterilere destek verilir. Burada önemli olan şey personel sayısı fazla olmasıdır.Personellerinin hepsinin aynı anda müşteriyle konuştuğunu düşünürsek personellerin sesleri birbirine karışabilir. Bu karışıklığı önlemek için Call Center’larda ses yalıtımı yaptırmak gereklidir. Bu ortamlarda kullanılacak ses yalıtım malzemeleri dekoratif ve ortamın akustiğini sağlar.

SUNUM ODASI SES YALITIMI

SUNUM ODASI SES YALITIMI

Sunum odası ses yalıtımı, konuk ağırlayan mekanlardır. Bu odalarda toplantı, faaliyet, etkinlik, konuşmalar yapılabilir. Sunum odaları çevremizde pek çok bina ve firmalarda bulunmaktadır. Sunum odası gibi çok amaçlı odalarda akustik düzenleme yapılaması gerekmektedir. Ortamda fazla eşya olmaması ve büyük olması ortamda yankı gibi ses karışıklıkları meydana gelir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bir önceki yazımız olan Tavan Ses Yalıtımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yoruma kapalı.